Ricky Brabec vybojoval na Rally Dakar 2020 historické vítězství pro Spojené státy americké a Hondu. Osmadvacetiletý Kaliforňan ukončil devatenáctiletou nadvládu KTM a japonskému výrobci zajistil první dakarské vítězství od roku 1989.
[poslední aktualizace 17. 1. 2020, 19:46]
Druhým časem na zkrácené speciálce závěrečné etapy si Ricky Brabec pojistil vítězství na Rally Dakar 2020. Američan se vedení ujal po třetí ze dvanácti etap a od té chvíle už nikoho ze soupeřů před sebe nepustil. Připsal si dvě etapová vítězství a celkově druhého Pabla Quintanillu s Husqvarnou porazil o 16 minut a 26 sekund.
„Je to splněný sen. Teď si musíme stanovit ještě vyšší cíle. Snad to příští rok dokážeme zopakovat. Vím, že to nebude jednoduché, protože hoši od Husqvarny a KTM nám budou dýchat na záda,“ hází rukavici do ringu bezprostředně po svém triumfu Ricky Brabec. „Je úžasné být jediným Američanem, kterému se tohle povedlo. Byl to velký a náročný závod. Poprvé se jelo v Saúdské Arábii a krajina byla neuvěřitelná. Hrozně se mi to líbilo. Chtěl bych se za rok vrátit. Ale mám pětiletý kontrakt, tak bych se vrátit měl.“
Honda se šestého dakarského triumfu dočkala osm let po návratu svého továrního týmu na nejslavnější maratonskou rally světa, k němuž došlo po třiadvacetileté přestávce v roce 2013. Všech pět předchozích výher si připsala už v osmdesátých letech minulého století v Africe.
Letošnímu ročníku její jezdci kralovali, když vyhráli šest z jedenácti etap, které motocyklisté absolvovali. Kromě Brabeca si dvě dílčí vítězství připsal také José Ignacio Cornejo a po jednom Kevin Benavides a Joan Barreda. V hodnocení třetí a desáté etapy se jezdci Hondy seřadili na prvních třech místech.
Od roku 2001 až do letoška dominovala kategorii motocyklů na Rally Dakar rakouská KTM, která v tomto období dokázala vyhrát osmnáctkrát v řadě (ročník 2008 byl kvůli hrozbě teroristického útoku zrušen).
Tentokrát se KTM musela sklonit nejen před Hondou, ale také před koncernovou „sestrou“ Husqvarnou. Nejlepším z jezdců rakouské značky byl třetí Toby Price, který kromě Brabeca tentokrát nestačil ani na Pabla Quintanillu. Chilan druhým místem posunul své dosavadní maximum, stejně jako jeho krajan a vítěz závěrečné etapy José Ignacio Cornejo, který skončil čtvrtý.
Klymčiw Racing mezi továrnami!
V první desítce konečného pořadí motocyklistů jsou celkem tři Američané. Brabecův krajan Skyler Howes se zasloužil o mimořádný úspěch týmu Ondřeje Klymčiwa, pro který vybojoval deváté místo absolutně navzdory nepříjemnému pádu v předposlední etapě. Klymčiw Racing je jediným soukromým týmem, který má mezi deseti nejlepšími motocyklisty svého zástupce. Zbylých devět jezdců hájí barvy továrních stájí.
Tovární jezdec Husqvarny Andrew Short po předposlední etapě z top 10 vytlačil Slováka Štefana Svitka.
Michek třetí mezi nováčky
Z českých jezdců byl nejúspěšnější debutant Martin Michek. Jezdec týmu Orion – Moto Racing Group vybojoval při premiéře 23. místo, mezi nováčky skončil po potížích v předposlední etapě třetí.
Kromě úspěchu Skylera Howese má Klymčiw Racing i další důvody k oslavě. Petr Vlček obsadil čtvrtou příčku v kategorii malle moto (bez asistence) a 38. místem celkově vylepšil o devět pozic své dosavadní dakarské maximum. Jen o dvě příčky níž se umístil Howesův a Vlčkův týmový kolegy Myunggul Ryu, který se Dakaru jako první Jihokorejec nejen zúčastnil, ale také jej dokončil.
Z Čechů, kteří do Dakaru 2020 odstartovali, musel odstoupit pouze Roman Krejčí. Jezdce Ivar CS Teamu vyřadilo zranění po pádu v šesté etapě.